A rekord inflációt is bőven meghaladó, kirobbanó hozamokkal zárták a 2023-as évet az önkéntes nyugdíjpénztárak és a magánnyugdíjpénztárak. Az Azénpénzem.hu számításai szerint a nyugdíjpénzek döntő része 20 százalék vagy e feletti hozammal hízott 2023-ban, így ledolgozva a 2022-es csúnya veszteségeket. Jól jártak, akik nem engedtek a pániknak, és megvárták a hozamok emelkedését.
Látványos, az inflációt is meghaladó mértékű hozamokkal zárták a 2023-as évet az önkéntes nyugdíjpénztárak és a magánnyugdíjpénztárak is. Jó hír a nyugdíjas korra megtakarítóknak, hogy szépen ledolgozták a 2022-es veszteségeket, kétszámjegyű hozamokkal hizlalták a nyugdíjpénzt.
Alig egy évvel ezelőtt még nyugtatni kellett az önkéntes nyugdíjpénztárakban takarékoskodókat, hogy ne engedjenek a késztetésnek, és ne nyúljanak a nyugdíj-megtakarításaikhoz. A 2022-ben elszálló infláció, és ezzel párhuzamosan a kötvényhozamok emelkedése ugyanis csúnya mínuszokba taszította a hozamokat. A mintegy 1,1 millió pénztártag döntő többsége azzal szembesült, hogy befizetései ellenére a nyugdíj-megtakarítása kevesebbet ért 2022 végén, mint egy évvel korábban. Miközben 2022 decemberében a 12 havi infláció (december/december) 24,5 százalék volt, a 2022-es átlagos infláció pedig 14,50 százalék, addig az önkéntes nyugdíjpénztárak átlagosan -6,80 százalékos nettó hozamot értek el.
Jöttek a 20 százalék feletti hozamok
Ugyanakkor már 2023 elején látni lehetett, hogy elérkezett a kötvényhozamok esése, ami szép nyereséggel kecsegtetett 2023-ra. (Ilyenkor a kötvények árfolyama nő, így termelve nyereséget.) A pénztárak elkezdték ledolgozni a veszteségeket, az év végére pedig a többségük nemcsak az inflációt érte el, hanem jócskán a felett is teljesített.
Noha a decemberi infláció mértékét csak a héten teszi közzé a KSH, az MNB várakozásai szerint a decemberi 12 havi pénzromlás üteme a novemberi 7,9 százalék után tovább csökken, az éves átlagos infláció pedig 2023-ban 17,6 -17,7 százalék körül alakulhat. Márpedig az önkéntes nyugdíjpénztárak portfólióinak döntő többsége és a magánnyugdíjpénztárak is ennél is magasabb hozamokat értek el.
Az Azénpénzem.hu az elérhető árfolyamadatok alapján kiszámolta, hogyan fialt a nyugdíjpénz. (Az egyes nyugdíjpénztáraknál feltüntettük a legfrissebb árfolyamadatok dátumát, ami alapján számoltunk.) A táblázatból kitűnik, hogy a legtöbb portfolió 20 százalék körüli, vagy e feletti hozamot ért el, sőt vannak 25 százalék feletti éves hozamok is.
A 2022-es és a 2023-as év ennyire eltérő teljesítménye jól mutatja, hogy a nyugdíjra takarékoskodás hosszú távú befektetés, nem szabad egyik évről a másikra ki-be ugrálni a különböző portfóliókba, és a hosszú távú hozamokat kell szem előtt tartani. A két éven jól látszik, hogy egy-egy év kedvezőtlen teljesítményét ellensúlyozzák a a kedvező hozamot termelő időszakok.
A magánnyugdíjak is szépen gyarapodtak
A magánnyugdíjpénztárak az önkénteseknél is jobban teljesítettek. A jelenleg még négy pénztár 12 portfóliója közül mindössze három hozama maradt 20 százalék alatt, a többi felette teljesített. (A számításokat a december 28-ai árfolyamadatot alapján végeztük, így a végleges számok ettől kissé eltérnek majd.)
Az egyes portfolióknak nemcsak sikerült ledolgozniuk a 2022-es veszteségeket, hanem azon felül is többlethozamot értek el. Az egyes portfóliók kétéves teljesítménye nagyon eltérő. 2023-ban a klasszikus portfóliók hoztak a legkevesebbet (de azért ezek is hozták nagyjából az éves átlagos inflációt), de 2022-ben ezek szenvedték el a legkisebb veszteséget, vagy egyenesen nyereségesek voltak. A reálhozamok pozitívak minden portfólió esetében 2023-ban (a reálhozamnál az MNB a december/december inflációval számol).
A hozamok tekintetében jónak számító 2023-as év vége azonban újabb változást is hozott. Mint megírtuk, a jelenleg négyszereplős piacon újabb magánnyugdíjpénztár tűnik el. A korábban MKB Magánnyugdíjpénztár néven működő, ma MHB Gondoskodás Nyugdíjpénztár december 13-án tartott küldöttközgyűlése arról határozott, hogy a pénztár magán ága a pénztárból kiválva, 2024. április 1-jén beolvad a Budapest Magánnyugdíjpénztárba. A tervezett beolvadást követően az MBH magánnyugdíjpénztári tagok egyéni számláját is a Budapest Magánnyugdíjpénztár vezeti tovább.
Forrás: https://www.azenpenzem.hu/cikkek/kiszamoltuk-robbantak-a-nyugdijpenztari-hozamok/9878/?=hirkereso